Teraz jest So 24 sie, 2019

Strefa czasowa: UTC + 1

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 18 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
Autor Wiadomość
 Tytuł: Wspólne nutki
PostNapisane: Pt 21 sty, 2011 

Taki temat właśnie zakładam , aby poszukać podobieństw piosenek AV z innymi wykonawcami i na odwrót - nie chodzi tutaj o plagiat itp. , ale takie podobieństwa jak np. The Things I Didn't Do i Always On Me Mind.

Dla mnie te dwa utwory mają coś wspólnego :

http://www.youtube.com/watch?v=kYwuR1Xuglg

http://www.youtube.com/watch?v=5u4Z-mNQfvA

Ktoś ma inne pomysły ?

PostNapisane: Pt 25 lut, 2011 

Rozumiem że trudno znaleźć podobieństwa bo jakby nie było zespół jest niepowtarzalny - ale przesłuchując starocie napotkałem na coś takiego :
http://www.youtube.com/watch?v=8OOzVcK4Zg4

Z pewnym wstydem muszę przyznać że nie znałem tej grupy (a jakby nie było miałem już wtedy lat 12).

Proponuję zwrócić uwagę na motyw od 2:00 - bardzo znajome dźwięki (choć na szybko teraz nie mogę skojarzyć do której piosenki z dreamscape ma to odniesienie ale myślę że do takiej która pojawiła się dopiero na boxie w 1998 r) - czysty zbieg okoliczności - a może jakieś wspólne projekty i się chłopaki porozchodzili - pewnie powiecie że truję - ale dla mnie to niezła frajda znaleźć coś z przed prawie trzydziestu lat i cieszyć się faktem że słyszę to pierwszy raz.

jakiś klimat z Dreamscapes przbija się w tej piosence

Fajne to! Tylko wyszukiwanie innych nagrań utrudnia dość niefortunna nazwa zespołu... Odnośnie wspólnych klimatów - mam wrażenie, że, poza oczywistym wczesnym A-Ha, przoduje w tym niejaki Brandon Flowers. Zmienić lekko tonację jego głosu i przysiągłbym, że to Gold. W wyjątkowo kiepskim repertuarze zresztą. Nawet nie chodzi o utwory The Killers, a bardziej o solowe 'dzieło' Flowersa. Co ciekawe, nigdy nie słyszałem, żeby pan F. powoływał się w swoich inspiracjach na Alphaville. A ja z kolei za stary już jestem, żeby wierzyć w tak mocno naciągane zbiegi okoliczności.

Nazwa zespołu to White Door (nie mylić z Windows bo to faktycznie może być trudne do wyszukania).
No proszę jest kawałek powiązany z AV chociażby mało spotykanym tytułem Jerusalem :
http://www.youtube.com/watch?v=1XFzyoiqZvU

Najlepszy jest komentarz do tego kawałka (pozwolę sobie zacytować)
.....wyjebista cała ta płytka, trochę niezauważona formacja w tamtych czasach, chociaż klepali dość dobrze w klawisze i nie wstydzili się śpiewać...
chyba alphaville mieli lepszego fryzjera i sprytniejszego menadżera, ze się bardziej wybili :)

Niezłe określenie jeśli chodzi o grę na instrumentach klawiszowych.

Flowers'a odsłuchałem i potwierdzam że inspiracje czerpie z Golda

PostNapisane: So 26 lut, 2011 

zarabiaszcza plytka dzieki za namiary !!! az strach powiedziec ale nie mialem pojecia o tej grupie ale Jerusalem juz slyszalem byc moze w radio ?

Odpowiedz na twoje pytanie dlaczego nie odniesli sukcesu ?

Bo taka muza w angolandi nie przyjela sie za duzo klawiszy za malo gitar dlatego AV nie odniesli sukcesu w Angli tak samo Classix Novoux ? Czy nawet Boy George z Culture Club do tej pory nazywani sa w Angli najwiekszym muzycznym towarem exportowym angolandi tamtych czasów a jak sie pytam Angoli czy znaja Depeche Mode to raczej nie generalnie troche uproscilem ale tak jest na serio !

Pozdro.

Oj uprościłeś Darius. I to ostro! Mój absolutny idol Gary Numan zasłynął w Anglii jako pierwsza gwiazda prawie całkowicie bazująca na klawiszach. Do dzisiaj jest tam podziwiany, sprzedaje sporo płyt i wszystkie koncerty ma wyprzedane na pniu. Faktycznie, również słyszałem, że za Depeche Mode w Anglii nie szaleją. Szok :-) Z elektronicznych rzeczy - również Soft Cell (Marc Almond), John Foxx, Talk Talk i... Duran Duran, którego początki były bardzo elektroniczne - wszyscy ci wykonawcy pochodzą z UK i to tam odnosili (odnoszą) największe sukcesy.

Co do White Door - ŚWIETNA płyta. Słucham i nie mogę się nadziwić, że coś takiego pokryte jest kurzem historii. Dzięki za oświecenie. Szkoda, że nie ma jak tego kupić na CD... Chociaż muzycznie raczej mocno to odbiega od Alphaville (co absolutnie nie jest zarzutem).

A wracając do tematu podobieństw muzycznych. Swego czasu kupiłem album 'Divine Comedy' Milli Jovovich (nie śmieć się! świetna płyta!) i stwierdziłem, że brzmieniowo bardzo mi coś przypomina. Wypisz wymaluj 'United' Golda. Nawet nie chodziło o melodie, ale o sposób ich podania. I co się okazuje? Obie płyty wyprodukował maestro Rupert Hine. Proponuję w ramach eksperymentu posłuchać tej płyty Milli, bo warto.

Co do Depeche Mode to wystarczy na listy przebojów UK spojrzeć, że szczęście im nie dopisywało. Jeśli się nie mylę to chyba nie mieli ani jednego nr 1 na wyspach. Nawet jeden z największych hitów DM "Enjoy The Silence" doszedł ledwie do 6 pozycji. Wcześniej najwyższa to była bodajże pozycja nr 4 (People Are People). Z albumami było nieco lepiej.
Wielkiego powodzenia jeśli chodzi o listy przebojów na Wyspach nie mieli też Ultravox.
Dla przykaldu Modern Talking i ich "Brother Louie" w 1986 zanotowali miejsce nr 4 na UK Charts. O Biberze już nie wspominam :)

Dziwny to kraj te Wyspy!

http://pl.wikipedia.org/wiki/Dyskografia_Depeche_Mode
http://www.musicvf.com/Ultravox.art
http://en.wikipedia.org/wiki/Brother_Lo ... lking_song)#UK

No to jeszcze ostatni raz coś skrobne - bo powiecie jeszcze że jestem nawiedzony doszukując się podobieństw.

No ale jak słucham np tego :
http://www.youtube.com/watch?v=xck259mK ... re=related
to dopatruję się w tym Golden Felling - w każdym razie dla mnie rewelacyjne utworki.
Płyta dostępna (raczej jej wznowienie) na http://www.fan.pl

Ale wtopa! Nie sprawdziłem i się ośmieszyłem. No to żeby nieco się zrehabilitować napiszę coś, co Was wbije w ziemię. Skojarzenia White Door z Alphaville są nieprzypadkowe. Siłą napędową tego pierwszego zespołu podczas nagrywania płyty 'Windows' był niejaki... Andy Richards. Przypomnę: zasłynął m.in. wyprodukowaniem płyty 'Salvation'.

PostNapisane: N 27 lut, 2011 

Bucio plyte White Door mozna kupic na amazon.co.uk za cale 7.99 funta wlasnie na nia czekam.
p.s. a co tam z Little America?

pozdro

PostNapisane: N 27 lut, 2011 

na fan.pl też jest

PostNapisane: Pn 28 lut, 2011 

Dla mnie White Door to mit. Tak długo czekałem na wydanie tej płyty. W miedzy czasie obrosła legeda . A teraz słucham tylko jednego utworu.

Wracając do wpólnych nutek.
Trudno wskazać muzę podobną do Alphaville. Wg mnie przyczyn jest kilka:
- charakterystyczny ( niepowtarzalny ) głos Marian Golda;
- ewaluacja brzemienia AV z płyty na płytę;
- unifikacja współczesnych wykonawców ( wokal na jedno kopyto );
Nie mnie jednak czasami występują jakieś skojarzenia muzyczne obierane indywidualnie przez słuchaczy. Takim sloganem posługiwał się wydawca płyt Minerve na rynek Polski aczkolwiek ja tam wcale nie słyszałem Alphaville. Szybciej odnajduje nawiązania to pojedynczych utworów. Ot chociażby:

http://www.youtube.com/watch?v=qFzFNjpG ... E9BAB7C086

Nawiasem mówiąc wykorzystywanie podobieństwa do konkretnego utworu jest bardzo często stosowane przez muzyków piszących muzykę ilustracyjną do wszelkiego rodzaju filmów reklamowych. Ale wg mojej wiedzy AV nie cieszy w tych kręgach popularnością:) . Nawet instytucje tworzące pliki mid czy podkłady karaoke nie mają prawie nic w swojej ofercie.
Reasumując - muza AV jest jedyna w swoim rodzaju ( m.in. ze względu na barwę głosu Mariana ) i może dlatego Marian nie lubi wszelkich porównań.

No dobra, właśnie mi klapka odskoczyła i cuś sobie przypomniałem. Chodzi o 'Carry your flag'. Gdy pierwszy raz odpaliłem Dreamscapes, miałem wrażenie, że ten utwór mocno m się kojarzy z jakimś hitem italo disco (ale powtarzam - chodzi o wersję z DS). Pogrzebałem w swoich zbiorach i faktycznie.

http://www.youtube.com/watch?v=3R392njfE7I

Napisałem do Tobiego (ówczesnego webmastera Alphaville i prawej ręki Mariana) o swoim spostrzeżeniu i nawet wysłałem mu ten szlagier w wersji MP3 (był to rok 1999, WWW dopiero zaczynało swoją wielką ekspansję, a o YouTube jeszcze nikomu się nie śniło). Jego też zaskoczyło podobieństwo brzmienia i aranżacji, więc chcąc dmuchać na zimne, usiłował namierzyć Albę w celu wyjaśnienia potencjalnych problemów prawno-autorskich. Bezskutecznie. Jedyna Alba robiąca we włoskim szołbizie , do której dotarł, okazała się być aktorką filmów dla dorosłych. Na domiar złego nie miała nic wspólnego ze wspomnianym utworem (chociaż przyznam, że prezentowała się okazale).

Sprawa chyba jednak była dla Golda niewygodna, bo Tobi napisał, że na bank utwór zostanie przearanżowany i trafi na następną płytę w mniej ryzykownej postaci. Reszta jest już historią.

Taaaa. Gdzie tam słychać Carry to ja naprawdę nie wiem a co do skojarzeń to juz inna sprawa :)

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 18 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1