So80s - prezent dla fanów

So80s (2014)

Wydawnictwo przygotowane przy współpracy dwóch producentów Pieta Blanka i Jaspe Jonesa (Blank&Jones) to powrót do cudownych lat 80-tych, w których narodziła się muzyka Alphaville. Dwupłytowy krążek zawiera po raz pierwszy komplikację zremastowanych utworów z popularnych 12" winyli (CD1) oraz utworów ze strony B wydawanych na 7" winylach singli (CD2).

Na takie wydawnictwo fani Alphaville czekali od dawna, w tym temacie bowiem inne muzyczne gwiazdy lat 80-tych już dawno wyprzedziły trio z Berlina Zachodniego. Pamiętam jak bardzo liczyliśmy, że z okazji 25-lecia wydania kultowej płyty Forever Young, zespół sprawi prezent swoim fanom i wyda odświeżony, zremastowany debiutancki album. Niestety, nie wydał z okazji 25-lecia, ani z okazji 30-lecia. My jednak wciąż czekamy, bo to jak wspomniałem, kultowe wydawnictwo musi doczekać się takiego wydania.

Wracając do dwupłytowego albumu So80s, to trzeba przyznać, że jest to wyjątkowe wydawnictwo. Na dwóch płytach CD mamy niemal całą skrywaną dotąd historię Alphaville. Dlaczego skrywaną? Otóż dlatego, że nie każdy fan, a co dopiero zwykły meloman lubiący od czasu do czasu posłuchać Alphaville, ma w swojej dyskografii wszystkie czarne płyty 7" i 12" wydawane przy okazji promocji kolejnych albumów. Dotychczasowe limitowane komplikacje tj. Dremascapes tylko częściowo odkrywały nam tę muzyczną historię. Tym razem w jednej garści mamy Sounds Like A Melody w zabójczej dla ucha Special Long Version, przepiękne Jerusalem w The Palace Version, zremiksowane cudownie Mysteries of Love czy spokojniejsze niż zwykle Romeos. Jest oczywiście także Big In Japan w wersji Extended Re-Mix i Forever Young Special Dance Version. Krążek nr 2 otwiera za to Seeds, dalej The Elevator, Welcome To The Sun... Golden Feeling!

So80s zawiera również coś dla oka – 36-stronnicową książeczkę, a w niej m.in. okładki wspomnianych płyt z zaznaczoną datą ich wydania oraz krótkim opisem przy każdej z piosenek. Dlatego też możemy dowiedzieć się skąd wziął się tytuł piosenki Big In Japan, dlaczego utwór Next Generation został umieszczony na stronie B singla Universal Daddy, utworu, którego do dziś wstydzi się Marian Gold, a właściwie słów do tej piosenki: „The music is, don't know, probably ok. The lyrics are the most embarassing ones I've ever written...". Możemy też przeczytać o pozostałych piosenkach wydanych w latach 1984-1990. Ostatnia strona książeczki zawiera 9 zdjęć znanych nam z albumu Afternoons In Utopia. Jedno z nich trafiło właśnie na okładkę wspomnianej płyty. Pozostałe 8 – ostentacyjnie przekreślonych – trafiło do archiwum. Sami możemy się przekonać czy wybrano najlepsze zdjęcie.

So80s to album poniekąd znany wszystkim fanom Alphaville, jednocześnie jeden z najbardziej wyczekiwanych i... niespodziewanych. Wszyscy bowiem czekaliśmy na nowy studyjny album zespołu. Niemniej cieszymy się z udanego prezentu i wyczekujemy teraz na kolejny, tym razem zapowiedziany prezent w postaci całkiem nowej płyty.