30 lat Alphaville

av_80

Po Berlinie i Pradzie kolejny okrągły jubileusz członkowie Alphaville postanowili świętować w stolicy Francji, w Paryżu. 27 września w klubie Divan du Monde zespół wystąpił przed 400 osobową publicznością, która na 30-lecie zespołu zjechała niemal z całego świata.

Przedwczesna śmierć Martina Listera, który przez wiele lat wspólnie z wokalistą Marianem Goldem tworzyli trzon zespołu, z pewnością nie pozwoliła w pełni cieszyć się tym jubileuszem, zarówno fanom, jak i członkom zespołu. Niemniej jak zaśpiewał kiedyś pewien klasyk „Show must go on". Przedstawienie z udziałem Alphaville trwa więc nadal.

W Paryżu zespół zaprezentował swój dotychczasowy dorobek przede wszystkim w postacie najbardziej znanych przebojów, w aranżacjach znanych z wielu poprzednich występów na żywo. Nie zabrakło jednak nowych nieco zaskakujących wersji, szczególnie przy piosenkach granych dotąd na żywo bardzo rzadko (Romeos, Anyway). Fani usłyszeli także nowości. Bardzo dobrze została odebrana kompozycja stworzona przez Mariana i Davida The Wine of Astonushment, pełen dramaturgii utwór o pięknej warstwie tekstowej i muzycznej. Równie dobrze zabrzmiała kolejna nowość Mafia Island, choć jak przyznał Marian Gold, utwór ten skomponował już 20 lat temu, podczas pobytu w Meksyku. Według zapowiedzi Golda, piosenka ukaże się na nowej płycie Alphaville. Kolejna nowość jaką usłyszeli fani w Paryżu to piosenka Giants.

Jubileuszowy koncert pokazał, że Alphaville nadal potrafi zaskoczyć swoich wiernych fanów. Z pewnością muzycy nie powiedzieli jeszcze ostatniego zdania, a zapowiadana przez Mariana Golda nowa płyta, jeśli się tylko ukaże, może tylko potwierdzić, że zespół jest nadal w pełni sił twórczych.